Ozdoby z masy cukrowej i marcepanowej

Prawidłowo wykonana masa cukrowa jest niezwykle plastyczna, z łatwością przybiera dowolne kształty. Zatem idealnie nadaje się do modelowania drobnych elementów dekoracyjnych, ale także większych figurek ozdobnych. Może być również użyta do pokrycia całego wypieku i w takiej właśnie formie wzbogaca ciasta, szczególnie torty, z górną kremową warstwą, wykonaną na bazie margaryny, masła lub budyniu.

Płaskie ozdoby, wykonane poprzez wykrojenie poszczególnych elementów z rozwałkowanej masy cukrowej, umieszcza się na wierzchu ciast i ciasteczek. Do dekoracji wypieków służą również trójwymiarowe figurki ulepione z plastycznego lukru.

Aby nadać słodkościom efektowny wygląd, warto do przygotowywanych mas dodać barwniki spożywcze, dostępne w wielu sklepach z artykułami cukierniczymi, zarówno w formie sypkiej, jak i płynnej. W miejsce barwników możemy dodać kilka kropel soku, a rezultat kolorystyczny będzie podobny, wzbogacony dodatkowo o naturalny aromat soku, na przykład malinowego lub porzeczkowego.

Do wykonania ozdób przydatne będą wykrojniki o różnych formach i rozmiarach. Mogą to być, w zależności od charakteru wypieku, standardowe kształty typu: gwiazdki, serduszka, kwiatuszki albo typowo świąteczne motywy, takie jak: baranek, kurczaczek, czy mikołajek lub choinka.

Jeżeli dysponujemy większą ilością wolnego czasu, możemy uformować trójwymiarowe figurki. Na przykład do ekskluzywnych ciast czerwoną różyczkę, wykonaną ze zlepionych, okrągłych płatków wyciętych z odpowiednio zabarwionego lukru plastycznego. Do kwiatka warto dołączyć zieloną łodyżkę i ozdobnie ponacinane łodyżki.  Do dekoracji tortów dziecięcych można ulepić główkę kotka z masy cukrowej. Formujemy w tym celu jedno koło na główkę i dwa stożki na uszka. Płynnym barwnikiem lub flamastrem z jadalnym tuszem malujemy oczka, buzię i wąsy. Można wykonać również nieco trudniejszą wersję kotka z tułowiem i łapkami.

Cenne właściwości plastyczne ma także masa marcepanowa. Jest odrobinę ciemniejsza od cukrowej, a jej przygotowanie zajmuje więcej czasu. Możliwe jest zakupienie gotowego produktu lub samodzielnie wykonanie.

Składniki:

Szklanka migdałów

Szklanka cukru pudru

Aromat migdałowy

Białko z jajka

Sposób przygotowania:

Migdały wrzucamy do wrzątku na kilka minut. Następnie odcedzamy, studzimy, starannie obieramy ze skórki, osuszamy i co najmniej dwukrotnie mielimy. Zmielone migdały łączymy z cukrem pudrem i dokładnie zagniatamy ręcznie lub przy pomocy blendera. Następnie dodajemy białko, kilka kropel aromatu migdałowego i ponownie zagniatamy do uzyskania jednolitej konsystencji.

Płaskie ozdoby z marcepana wycinamy, podobnie jak w przypadku lukru plastycznego, z rozwałkowanej masy. Możliwe jest także modelowanie smacznych figurek np. w okresie bożonarodzeniowym warto ulepić marcepanowego bałwanka. Na tacy oprószonej cukrem pudrem formujemy 3 kulki różnej wielkości, zlepiamy je ze sobą i uzupełnianymi elementami z kolorowej masy- oczkami, noskiem, czapeczką i guzikami.