Jadalne figurki na tort weselny, urodzinowy, komunijny

Oczywistością jest, że wyjątkowe okazje wymagają niecodziennej oprawy kulinarnej. Kluczowym punktem, wśród serwowanych wówczas słodkości, są eleganckie torty z kilkoma warstwami ciasta przekładanym delikatną masą, kremem, bitą śmietaną, owocami, czy galaretką. Pomysłów na zwieńczenie całości jest mnóstwo. Począwszy od prostych posypek, poprzez finezyjne wzory kreślone za pomocą płynnej polewy, a skończywszy na ozdobnych figurkach ulepionych z plastycznych mas.

Aby figurki przybrały pożądany kształt, muszą być wykonane z elastycznych materiałów lub płynnych produktów przelanych doi specjalnych foremek i schłodzonych w lodówce. Doskonale w tym celu sprawdza się lukier plastyczny, a także masa marcepanowa oraz czekolada.

Na torcie weselnym królują zazwyczaj figurki Państwa Młodych. Mogą być klasyczne, takie jak: Młoda Para w ramce, w sercu lub siedząca na ławce albo niestandardowe, śmieszne ozdoby jak na przykład: Państwo Młodzi na rowerze, motorze, traktorze, Panna Młoda z rękawicami bokserskimi, czy Pan Młody z piłką nożną. Ponadto na odświętnych wypiekach weselnych pojawiają się białe gołębie, łabędzie, a także splecione obrączki. Wszystkie te ozdoby wykonywane są najczęściej z masy cukrowej lub marcepanowej, z elementami kolorowanymi przy pomocy barwników spożywczych.

Dekoracje tortów komunijnych to przede wszystkim symbole religijne w formie figurek złotej hostii, kielicha, czy świecy, choć pojawiają się także postacie klęczących dzieci oraz słodkie kwiaty wykonane z wyciętych fragmentów lukru plastycznego. Na pierwszokomunijnym wypieku umieszczane są również okrągłe opłatki zawierające motywy charakterystyczne dla tej uroczystości.

Na tortach urodzinowych dominuje zdecydowanie większa dowolność w kwestii kształtów i kolorów dołączanych figurek, szczególnie wówczas gdy smakołyki te przygotowywane są dla dzieci. Świetnie w tej roli sprawdzą się ozdoby wykonane z uwielbianej przez maluchy czekolady albo z masy cukrowej lub marcepanowej. Mogą to być ulubione postacie z bajek, na przykład Kubuś Puchatek, Batman, czy Śpiąca Królewna, ale także laleczki, księżniczki, samochodziki oraz rowerki. Na dziecięcych tortach często pojawiają się śliczne zwierzątka– motylki, kotki, zajączki, żabki, czy biedroneczki.

Najważniejsze aby całość miała apetyczny wygląd, dlatego warto zadbać o bogatą kolorystykę dziecięcych torcików, którą uzyskamy dzięki dodaniu sproszkowanych barwników spożywczych do plastycznych mas. Figurki czekoladowe wykonamy przelewając płynną czekoladę do specjalnych foremek.

Na urodzinowych tortach dla dzieci obowiązkowe są cyferki określające wiek malucha. Dodatkowo można ułożyć napis z jego imieniem, a potrzebne literki wyciąć z rozwałkowanej masy plastycznej za  pomocą wykrojników.

Osobną grupę stanowią torty na 18-tkę wzbogacane często o śmieszne elementy dekoracyjne, jak na przykład: butelka alkoholu ulepiona z lukru albo figurki o wyraźnym podtekście zmysłowym typu: striptizer (dla dziewczyny) lub striptizerka (dla chłopaka).

Torty można wykonać samodzielnie lub zamówić gotowe w zakładzie cukierniczym, szczególnie gdy są to skomplikowane, wielowarstwowe i wielopoziomowe konstrukcje jak to zazwyczaj bywa w przypadku tortów weselnych. Kształt i smak wypieków oraz ozdób wybierany jest spośród oferty katalogowej danego zakładu. Można także złożyć indywidualne zamówienie uwzględniające nasze specjalne życzenia. Można zamówić torty z figurkami albo same figurki.