Ozdabianie tortów kremem lub bitą śmietaną

Eleganckie torty pieczone na specjalne okazje wymagają efektownego wykończenia.

Rolę ozdobnika tego typu wypieków pełni często bita śmietana, której wykonanie jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy przy pomocy miksera ubić szklankę schłodzonej śmietany kremówki i stopniowo dodawać do niej szklankę cukru pudru. To doskonała dekoracja do owocowych i kremowych deserów, galaretek, lodów, a także muffinek, czy kolorowych babeczek.

Naturalnie biały kolor bitej śmietany można dowolnie zmieniać przy pomocy specjalnych barwników spożywczych. Istnieje również możliwość modyfikacji jej śmietankowego smaku poprzez dodanie, w zależności od indywidualnych upodobań,  kilku kropel olejku pomarańczowego, cytrynowego, waniliowego lub migdałowego albo łyżeczki kakao, czy nawet cynamonu.

Równie popularne jest zdobienie tortów aksamitnym kremem, nanoszonym punktowo lub na cały wierzch wypieku. Może być wykonany na bazie masła (margaryny), śmietany lub budyniu. Jego smak, kolor i aromat wynika z zastosowanych dodatków, na przykład płynnej czekolady, łyżeczki rozpuszczalnej kawy cappuccino, odrobiny kakao, czy też sypkiego barwnika.

Maślany krem łączony jest często z bakaliami– rodzynkami, orzechami, suszonymi morelami i śliwkami, które efektownie i smacznie urozmaicają przygotowywane wypieki.

Z kremu i bitej śmietany tworzone są, za pomocą specjalnych przyrządów, fantazyjne wzory na wypiekach. Mogą to być eleganckie róże z masy lub barwne kwiatuszki z  zielonymi listkami, czerwone serduszka, żółte gwiazdki, kolorowe kropeczki, asymetryczne linie, czy typowo świąteczne symbole i okazjonalne napisy o treści i formie odpowiadającej przezywanej uroczystości.

To niezwykle proste sposoby zdobienia. Przy odrobinie wprawy, wyczarować można niepowtarzalne dekoracje, jednak niezbędne są odpowiednie akcesoria cukiernicze.

Wystarczający będzie podstawowy zestaw przyrządów, na który może sobie pozwolić każdy pasjonat słodkości.

Do wyciskania kremu odpowiednie będą stożkowate woreczki z otworem, przez który wypływa masa. Mogą być proste- z jedną końcówką albo bardziej specjalistyczne- z wieloma końcówkami służącymi nie tylko do dekorowania ale także do tworzenia ozdobnych napisów. Podobną rolę pełnią buteleczki do szprycowania kremu oraz aluminiowe, plastikowe lub silikonowe tylki o różnych rozmiarach i wymiennych końcówkach.

Cukiernicze szpryce mają otwory różnej wielkości i kształtu krawędzi, co pozwala na wykonanie konkretnych wzorów, na przykład różyczek, serduszek, gwiazdek, listków.

Tanią metodą ozdoby ciast kremem jest użycie papieru do pieczenia, który należy zwinąć w stożek, następnie wyciąć niewielki otwór, napełnić kremem, po czym delikatnie wyciskać na wierzch wypieków. Bardziej specjalistycznym przyrządem są pistolety, plastikowe lub ze stali nierdzewnej, zbudowane z cylindra ze stożkowatą końcówką i tłoku, przez który wypychany jest krem. Istnieją również pistolety do wyciskania lukru plastycznego i masy marcepanowej.