Jak zrobić czekoladę i lukier plastyczny?

Czekolada to ulubiony przysmak wielu smakoszy słodkości. Mleczna, biała, gorzka, z bakaliami, owocami, budyniem, drażetkami, czy nawet z chili. Półki sklepowe wręcz uginają się pod ciężarem niezliczonych rodzajów tych smakołyków, wzbogaconych nietuzinkowymi dodatkami. Także my sami, na podstawie powszechnie dostępnych przepisów, możemy je zrobić. Wykonanie czekolady nie jest trudne ani czasochłonne. Aby uzyskać pyszny i efektowny rezultat, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w przepisie.

Składniki:

5 łyżek kakao

1,5 szklanki cukru

2 szklanki mleka w proszku

Pół szklanki płynnego mleka

Kostka margaryny

Aromat waniliowy

Dodatkowo: bakalie

Sposób przygotowania:

Na wolnym ogniu roztapiamy margarynę. Dodajemy pół szklanki płynnego mleka i cukier. Mieszamy do momentu zagotowania całości. Kakao mieszamy z mlekiem w proszku, a następnie wsypujemy do garnka z płynnymi składnikami. Mieszamy wszystko  ręcznie lub przy pomocy miksera, do uzyskania jednolitej konsystencji. Możemy dodać bakalie typu: rodzynki, suszone śliwki lub posiekane orzechy włoskie lub arachidowe. Uzyskaną masę rozlewamy do pojemników. Odstawiamy do lodówki albo podajemy na ciepło, na przykład  jako dodatek do ciast biszkoptowych, gofrów lub wafli.

Inną powszechnie stosowaną dekoracją ciast, tortów, a nawet ciasteczek, jest lukier plastyczny. Może być on wykorzystany do modelowania drobnych, ozdobnych elementów, płaskich lub trójwymiarowych figurek, albo do pokrycia całości wypieków.  Szczególnie efektownie prezentuje się kolorowy lukier, uzyskany poprzez dodanie barwnika spożywczego do przygotowywanej masy. Prawidłowo wykonany lukier ma wysokie właściwości plastyczne, dlatego doskonale nadaje się do lepienia różnorakich ozdób, nawet tych o fantazyjnych kształtach.

Składniki:

50 dag cukru pudru

2 łyżeczki glukozy

2 łyżeczki żelatyny

50 ml wody

Sposób przygotowania:

Do gorącej wody dodajemy żelatynę i mieszamy do momentu jej całkowitego rozpuszczenia. Nie zaprzestając mieszania dodajemy glukozę. Gdy uzyskamy jednolitą masę odstawiamy na moment do przestygnięcia. Na stolnicę wsypujemy część cukru pudru, po czym wlewamy na niego przygotowany wcześniej roztwór. Dodajemy stopniowo resztę cukru. Dokładnie zagniatamy do czasu uzyskania konsystencji plasteliny. Tak wykonany lukier jest gotowy do użycia.

Możemy formować z niego ozdobne figurki lub płaskie ozdoby po wcześniejszym rozwałkowaniu lukru. Niewykorzystaną masę należy szczelnie owinąć folią spożywczą i przechowywać w lodówce. Aby ponownie jej użyć, wystarczy powtórnie wyrobić ją na blacie lub stolnicy oprószonej cukrem pudrem.