Zdobienie ciast wielkanocnych i bożonarodzeniowych

Na wypiekach świątecznych królują przede wszystkim motywy wielkanocne i bożonarodzeniowe, w myśl zasady, że wyjątkowe okazje wymagają niecodziennych ozdób.

Świąteczne ciasteczka, dzięki specjalnym foremkom i wykrojnikom nabierają fantazyjnych kształtów. Są to przede wszystkim ciasteczka w formie choinek, bałwanków, gwiazdek, dzwonków, czy śnieżynek oraz w kształcie baranków, kaczuszek, kurczaczków, czy jajeczek.

Świąteczne ciasta ozdabiane są dodatkami z plastycznej masy cukrowej lub marcepanowej w postaci słodkich figurek- bombek czy króliczków. Chętnie stosowane są także czekoladowe figurki wykonane poprzez przelanie płynnej masy do specjalnych foremek w kształcie zajączka lub mikołajka, z ciemnej czekolady można uformować choinkę natomiast z białej- bałwanka lub baranka, dzięki czemu pyszny smak utrwalony zostaje w ślicznej formie.

Na świątecznych wypiekach umieszczane są także napisy „Wesołych Świąt” albo „Wesołego Alleluja”, wykonane z płynnych kremów i mas koloryzowanych specjalnymi barwnikami lub flamastrami z jadalnym tuszem. Często stosowane są również ozdoby z bakalii, owoców, kolorowych drażetek, maczków i posypek o różnych kształtach i rozmiarach, a także wzory z lukru, czy karmelu.

Aby uzyskać dowolny kształt i kolor dekoracji można je wyciąć za pomocą małego nożyka lub wykrojnika z rozwałkowanego ciasta, plastycznej masy cukrowej lub marcepanowej, którą wcześniej można zabarwić na dowolny kształt przy pomocy sklepowych barwników spożywczych lub kilku kropli soku- malinowego, porzeczkowego, czy pomarańczowego.

Wybór elementów dekoracyjnych do ciast uzależnione jest zazwyczaj od typu wypieku. Tradycyjne serniki są najczęściej oblewane polewą czekoladową, galaretką lub wyłożone owocami i rodzynkami. Do makowców dodaje się startą lub kandyzowaną skórką pomarańczy, natomiast do pierników- płynne polewy oraz suszone śliwki i wisienki. Ciasto kajmakowe posypywane jest rozdrobnionymi orzechami włoskimi, a wielkanocne mazurki ozdabia się kolorowymi wzorami z płynnego karmelu i lukru lub bakaliami, a ciasto cappuccino- cukrem pudrem lub startą czekoladą. Stosowane są także dekoracje w postaci płatków migdałowych, wiórków kokosowych, posypek z wafla i opłatka oraz ażurków czekoladowych, czy confetti.

Pomysłowym sposobem na efektowne i zarazem tanie ozdobienie wypieków, jest skorzystanie z szablonów wyciętych z grubego papieru, na przykład bloku technicznego. Mogą być w dowolnym, wybranym przez nas kształcie. W formie pasków, gwiazdek, serduszek, liter bądź finezyjnych wycinanek na kształt eleganckich serwet, które nakładamy na ciasto, posypujemy cukrem pudrem lub sypkim kakao, po czym delikatnie ściągamy szablon. Tego typu dekoracje nadają się doskonale do wypieków biszkoptowych, eleganckich ciast przekładanych delikatnym kremem i bitą śmietaną, a także do wykwintnych tortów z aksamitnymi masami.